processing...

a wszystko co istnieje jest miłością

Galeria EL w Elblągu

kuratorka: Emilia Orzechowska

„a wszystko co istnieje jest miłością” to kolejna (po zeszłorocznej wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy) próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej oparta na analizie zrealizowanych w przes(...)

(nie)dokładnie

bwa Bydgoszcz

(nie)dokładnie to próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej oparta na analizie zrealizowanych w przeszłości prac i projektów (retrospektywa), nadania im spójnej narracji i prezentacja w nowej odsłonie, która daje nam (widzom) wgl(...)

ZNIKAJĄC / REkonstrukcja

Galeria Łaźnia II w Gdańsku

"Kiedy rok temu wraz z Emilią Orzechowską pracowałyśmy nad wystawą w Łaźni, powstał również tekst, który z upływem czasu stawał się coraz mniej aktualny. Poniżej publikujemy go w całości, zwracając uwagę na dokonane zmiany, jakie aktualnie wprowad(...)

Działania stołowe

Przygotowywanie posiłków jest rytuałem, który ma swoje okreslone zasady, kolejnosci i instrukcje. Jest codziennym “mikro-spektaklem”, w którym gesty rak oraz przedmioty, w nich sie znajdujace sa głównymi bohaterami “sceny-stołu”. Ceremonii towarz(...)

Przesłanie

ZŁOTY KIOSK / odsłona III

Trzecia odsłona ZŁOTEGO KIOSKU należy do Elżbiety Jabłońskiej. Artystka zaprasza publiczność do podzielenia się tak zwanymi złotymi myślami, własnymi lub zapożyczonymi, zasłyszanymi w rozmowie, wynotowanymi z książek czy sfotografowanymi w przestr(...)

Partytury na głosy zwierzęce

Festiwal Muzyka w Willi Blumwego w Fabryce Obrabiarek do Drewna w Bydgoszczy

Wykonanie „Partytury na głosy zwierzęce” Marcina Gumieli rozpoczęło 2. edycję Festiwalu „Muzyka w Willi Blumwego”. Koncert odbył się 20 czerwca br. w zabytkowej hali Fabryki Obrabiarek do Drewna w Bydgoszczy - zakładzie, którego początki datują się n(...)

Znikając

Trafostacja Sztuki (Szczecin)

z gościnnym udziałem:
Karolina Freino, Liliana Piskorska, Aleksandra Sojak-Borodo, Natalia Wiśniewska

Elżbieta Jabłońska jest artystką, której twórczość ma już swoje odrębne i ważne miejsce w polskiej sztuce współczesnej(...)

Nowe Życie

Nomus (Gdańsk)

Praca wielkoformatowa 10m x 2,5m, technika: neon na stelażu metalowym. Zakup dzieła przez Miasto Gdańsk w ramach Programu Operacyjnego Kultura i czas Wolny 2023 Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk - Gdańsk 2030 - przekazana w depozyt do Muze(...)

Nowe Życie

Synagoga w Fordonie

Koncert i pokaz film z rejsu z neonem, który odbył się Międzynarodową Drogą Wodną E 70, na trasie Nakło nad Notecią-Berlin. Wspólnie z Wojtkiem Kotwickim. Stara Synagoga, Fordon(...)

Nowe Życie

Muzeum Współczesne (Wrocław)

Nowe Życie – to neonowy napis znaleziony przez artystkę w 2005 roku w niewielkiej miejscowości pod Bydgoszczą. Rekonstrukcja warstwy świetlnej, wymiana części elektrycznych i ponowne uruchomienie obiektu nastąpiło w roku 2009 przy udzia(...)

Nowe Życie

Galeria Bielska BWA (Bielsko-Biała)

Koncert i pokaz film z rejsu z neonem, który odbył się Międzynarodową Drogą Wodną E 70, na trasie Nakło nad Notecią-Berlin. Wspólnie z Wojtkiem Kotwickim. Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała.(...)

Nowe życie

Zachęta (Warszawa)

Film z rejsu z neonem, który odbył się Międzynarodową Drogą Wodną E 70, na trasie Nakło nad Notecią-Berlin. Darowizna do zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa.(...)

Noc muzeów

Fabryka Sztuk (Tczew)

Koncert i pokaz film z rejsu z neonem, który odbył się Międzynarodową Drogą Wodną E 70, na trasie Nakło nad Notecią-Berlin. Wspólnie z Wojtkiem Kotwickim. Działania z cyklu Ćwiczenia z zaniechania.(...)

Partytura na głosy zwierzęce

Galeria Arsenal (Białystok)

Wykonanie VI. Projekt: Elżbieta Jabłońska, kompozycja: Marcin Gumiela, wykonanie: Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, dyrygentka: Agnieszka Sowa, samplowanie i przetwarzanie na żywo/postprodukcja: Wojtek Kotwicki.(...)

Diskussion zur Ausstellung: Nowe Życie (Neues Leben)

Polnisches Institut in Berlin

Nowe Życie (Neues Leben) ist eine zehn Meter lange Leuchtreklame aus den 1970er Jahren, die Elżbieta Jabłońska in einer Landwirtschaftsgenossenschaft in der Nähe von Bydgoszcz fand und reaktivierte. Das Neonzeichen wurde für die Ausstellung „Commo(...)

Kocham

ESK Wrocław

Instalacja w przestrzeni publicznej, Wrocław wejście od podwórza w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław/2016(...)

Partytura na głosy zwierzęce. Wykonanie premierowe.

CSW Toruń

Wykonanie premierowe. Spotkanie autorskie, w trakcie prezentacja projektu. Projekt: Elżbieta Jabłońska, kompozycja: Marcin Gumiela, wykonanie: Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, dyryge(...)

NARUSZENIE (SZTUKA JAKO NARZĘDZIE ZMIANY SPOŁECZNEJ)

Colegiul de Arte Plastice Al.Plămădeală, Kiszyniów, Mołdawia

Naruszenie (Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej)

naruszenie przestrzeni, obiektu, idei
naruszenie ostentacyjne, niezauważalne
naruszenie przez dodanie lub usuniecie
naruszenie przez ingerencje lub zaniechanie

Różowy

Galeria Monopol (Warszawa)

Neon Elżbiety Jabłońskiej nawiązuje do akcji Marii Pinińskiej Bereś “Transparent”. Przez użycie nowego medium, kameralny performance krakowskiej artystki z 1980 roku nabiera nowego, “miejskiego” charakteru i otwiera wystawę na to co toczy się poza śc(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

Muzeum rzeźby im X. Dunikowskiego

Bezpłatna dzierżawa grządki w Królikarni pod uprawę w sezonie letnio-jesiennym / spotkanie organizacyjne. Proponujemy uprawę warzyw sezonowych, ziół, kwiatów, roślin polnych i ozdobnych na specjalnie skonstruowanej podwyższonej grządce.

Sp(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

Polin Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa

Zapraszamy do udziału w akcji wspólnego sadzenia roślin – stworzenia wspólnej rabaty wokół Muzeum Historii Żydów Polskich. Szczególnie zapraszamy mieszkańców Muranowa i wszystkich warszawiaków, w tym przedstawicieli różnych warszawskich mniejszości, (...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

Muzeum Współczesne Wrocław

Proponujemy uprawę warzyw sezonowych, ziół, kwiatów, roślin polnych i ozdobnych na specjalnie przygotowanych grządkach przy Muzeum Współczesnym Wrocław.

Bezpłatnie udostępnimy grządki w okresie wiosenno- jesiennym każdemu, kto zechce się(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

WRO Art Center, Wrocław

Zapraszamy do udziału projekcie Elżbiety Jabłońskiej „Nieużytki Sztuki”. Ogólnopolska inicjatywa polega na zagospodarowywaniu kawałków ziemi przylegających do instytucji artystycznych. Zachęcamy wszystkich entuzjastów siania i plewienia do korzystani(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

Galeria Arsenał, Białystok

Bezpłatna dzierżawa terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi przyległych do publicznych instytucji sztuki, galerii, muzeów. Inicjatywa ogrodnicza skierowana do odbiorców, publiczności galeryjnej, do mieszkańców, bezpośrednich sąsiadów w okresie (...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

BWA, Tarnów

Ogólnopolski projekt Elżbiety Jabłońskiej dotyczy bezpłatnej dzierżawy terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi, przyległych do publicznych galerii i muzeów. To propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko mi(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

BWA, Olsztyn

„Nieużytki Sztuki" czyli bezpłatna dzierżawa pod uprawę to projekt artystki Elżbiety Jabłońskiej, polegający na wykorzystaniu zielonych terenów przy placówkach kultury w całej Polsce pod budowę grządek podniesionych. Nieodłącznym elementem projektu j(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

BWA, Zielona Góra

Bezpłatna dzierżawa terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi przyległych do publicznych instytucji sztuki, galerii, muzeów. Inicjatywa ogrodnicza skierowana do odbiorców, publiczności galeryjnej, do mieszkańców, bezpośrednich sąsiadów w okresie (...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

Muzeum Sztuki, Łódź

Projekt Elżbiety Jabłońskiej „Nieużytki sztuki” polega na bezpłatnej dzierżawie mieszkańcom terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi, przyległych do publicznych galerii i muzeów pod uprawę roślin. To propozycja zaangażowania publiczności w proces(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk

Spotkanie odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu Elżbiety Jabłońskiej Nieużytki Sztuki w ramach którego kawałki ziemi przyległe do publicznych galerii i muzeów są oddawane w bezpłatną dzierżawę pod uprawę. Jest to propozycja zaangażowania publi(...)

Nieużytki Sztuki - Dzierżawa pod uprawę

Galeria Labirynt, Lublin

Przygaleryjny ogródek? Dlaczego nie?! Projekt Elżbiety Jabłońskiej „Dzierżawa pod uprawę. W poszukiwaniu nieużytków sztuki” zakłada bezpłatne udostępnienie terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi, przyległych do publicznych instytucji sztuki, ga(...)