processing...

Spores

Kolekcja Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej, OXYGEN, Szczecin, organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Na wystawie SPORES prezentowanych jest ponad 60 dzieł: rzeźb, zdjęć, filmów DVD, obrazów malarskich i instalacji, które nigdy dotychczas nie były prezentowane w takiej ilości i konfiguracji. Wiele z nich zostanie pokazanych w Szczecinie po raz pierw(...)

Hallo!

Biuro Wystaw Artystycznych, Bydgoszcz, kurator: Krzysztof Gruse

Jest to projekt, którego celem jest prezentacja twórców mieszkających w Bydgoszczy i z tym miastem związanych. Wystawa - akcja ma również zintegrować środowisko artystów bydgoskich. W projekcie udział wzięło prawie 200 osób.

Część główną (...)

Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku, Przemieszczenia

MS2, Łódź

Przemieszczenia w ramach ekspozycji kolekcji ponawiają pytanie o to, co najważniejsze w doświadczeniu, jakie sztuka XX i XXI wieku usiłowała wyrazić. Cztery obszary, w które zorganizowane zostało to doświadczenie : „ciało, trauma, proteza”, „konstruk(...)

ALTERNATIVA HOUSEWARMING / PARAPETÓWKA

Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk

20:00 - 22:00 Sekrety i Kłamstwa:
Podchody w Hali 90 B. Grupy z przewodnikiem,
Artyści: Angelika Fojtuch, Anna Molska, Elżbieta Jabłońska, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Dominika Skutnik, Mariusz Waras, Ślina, Anna Witkowska.(...)

Gender Check

MUMOK Wiedeń, Austria

Gender Check was the first comprehensive exhibition featuring art from Eastern Europe since the 1960s based on the theme of gender roles. 20 years after the fall of the Berlin Wall, the curator Bojana Pejić, along with a team of experts from 24 diffe(...)

Artisterium

Tibilisi, Gruzja

The Artisterium Association is an artist run, non-governmental, non-profit organization that was established in 2008 by Iliko Zautashvili (artist, art historian), Archil Turmanidze (artist, designer) and Magda Guruli (initiator/curator). The associat(...)

Na okrągło 1989-2009

Hala Stulecia, BWA, Wrocław kurator: Aneta Szyłak

„Na okrągło” to tytuł, który nie tylko odwołuje się do formy Hali Stulecia, w której się znajdujemy oraz Okragłego Stołu i jako rzeczywistego obiektu, i wydarzenia historycznego sprzed dwudziestu lat. „Na okrągło” - kolokwialne wyrażenie w języku (...)

Powtarzam je, by doścignąć

Muzeum Sztuki, Łódź,Projekt kuratorski

Dynamiczna, żywa sytuacja to zasadniczy cel ekspozycji, którą zaproponuję – mówi o drugim projekcie towarzyszącym otwarciu ms Elżbieta Jabłońska. Artystka, która od lat tworzy dla publiczności możliwość współuczestniczenia w swoich akcjach, tym razem(...)

Uroki władzy (o władzy rozproszonej, ideologii i widzeniu)

Galeria Miejska Arsenał, Poznań, kurator: Iza Kowalczyk

Podjęcie tematu ideologii i władzy niesie zawsze ryzyko uproszczonej interpretacji rzeczywistości. Jesteśmy skłonni widzieć władzę jako jawną dominację jakiejś grupy nacisku nad podległymi jej podmiotami. Tymczasem rozproszona władza i jej struktury (...)

Pokój z kuchnią

Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń

Dokumentacja prozaicznych i bardzo oczywistych aspektów naszej codzienności to jeden z głównych wątków, wokół których rozwija się twórczość Elżbiety Jabłońskiej. Przesycone ciepłem i humorem projekty artystki realizowane są poza oczywistymi konteksta(...)

Zakamarki

BWA Galeria Sanocka, Sanok

“Zakamarki” to wystawa o szkatułkowej strukturze. To historie w historiach, obrazy w obrazach i miejsca w miejscach. Jest to wystawa o potrzebie szukania i wydobywania subtelnych kobiecych ingerencji z “niewidzialności” i “niezauważenia”. Rozproszona(...)

Mózg Festiwal

Klub Mózg, Bydgoszcz

Ciekawa i prowokująca była także w czasie festiwalu instalacja Elżbiety Jabłońskiej Wygwiżdż artystę. Przed projekcją filmu, na którym pojawia się artystka, zostają rozdane gwizdki. Publiczność zachęcono do wygwizdania artystki. Po tej kilkuminu(...)

Let us be us

Emil Filla Gallery, Usti nad Labem, Czechy

Under the bridge

Center for Contemporary Art Łaźnia, Garston, Liverpool, UK

Część projektu “For the like of us” w ramach sieci współpracy “Cities on the edge”

Agnieszka Kulazińska, Kevin Hunt, Rita Slater – kuratorzy projektu

Drogi w przestrzeniach miast zajmują miejsce szczególne – są w mieście a jednocz(...)

Sacrum – profanum, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE

Zamek Książąt Pomorskich

W tym roku w ramach inSPIRACJI zostanie pokazanych 27 projektów, z czego 17 to premiery, natomiast większość to projekty z 2007 roku. Na program składają się prace fotograficzne, video, instalacje prezentowane zarówno w galeriach jak i w przestrzeni (...)

Remont

Galeria Biała, Lublin, kurator: Anna Nawrot

(…) Idea wystawy odnosi się do historycznych powikłań, zawartych w samym budynku i na tej bazie – będzie próbą konstrukcji innej tożsamości w artystycznych poszukiwaniach.

Budynek, w którym ma odbyć się wystawa, powstał w połowie XVIII wie(...)

Przebudzenie

OKSiR, Świecie nad Wisłą, kurator: Karina Dzieweczyńska

Realizacje zaproponowane przez mnie w ramach projektu „Przebudzenie” poruszały trzy zasadnicze aspekty percepcji.
Istotą pierwszego z nich zatytułowanego „Przestrzeń równoległa” było odwiedzenie i obserwacja przestrzeni bardzo prywatnych. Miejs(...)

Dziennik Polki, Uppsala Konsert & Kongress

Uppsala, Szwecja

"Nie ryzykując dużym uogólnieniem można powiedzieć, że w Polsce pozycja kobiet zawsze była specjalna i w gruncie rzeczy – silna. Można mówić o specjalnej, polskiej wersji emancypacji. Zwłaszcza w trudnych momentach naszej historii kobiety odgrywały w(...)

UT – 21

Lillehammer, Norwegia

Praca zrealizowana podczas wystawy „UT-21” w Norwegii, polegała na wysłaniu tysiąca listów do przypadkowo wybranych osób z pytaniem zapożyczonym z mojej wcześniejszej pracy Czy twój umysł jest pełen dobroci? - Er dine tanker fulle av dodhet?. P(...)