processing...

Długość cugli wyznacza średnicę areny

Galeria Sztuki Współczesnej, Opole

Wystawa i działania performatywne.
Projekt dotyczy performansu, jako medium przekraczającego granice i stwarzającego różnorodne pytania o granice: granice komunikatywności - napięcia miedzy potrzebą komunikowania a jego niemożliwością lub ograni(...)

Niezgodnie z instrukcją

Galeria Sztuki Współczesnej, Opole

Prezentowane na wystawie prace krążą wokół tematu norm, stereotypów i nawyków, które wytyczają granice określające nasze relacje z otoczeniem. Uwarunkowania kulturowo-społeczne, „lifestyle", rozwój technologiczny i „dobry smak" standaryzują życie i w(...)

Aneks

Galeria Monopol, Warszawa

Pokażemy nowe prace Elżbiety Jabłońskiej i Doroty Podlaskiej inspirowane wystawą Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia.
Neon Elżbiety Jabłońskiej nawiązuje do akcji Marii Pinińskiej Bereś “Transparent”. Przez użycie nowego medium, kameralny p(...)

Okna, Alternativa 2014

Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk

Elżbieta Jabłońska zaprasza mieszkańców kamienicy przy ulicy Jaracza sąsiadującej bezpośrednio z Instytutem Sztuki Wyspa do aranżacji wystawy w swoich oknach z okazji otwarcia nowej ulicy, poszerzając w ten sposób przestrzeń wystawienniczą Alternativ(...)

Instytut Polski w Düsseldorfie z Galerią Arsenał – Wesołych Świąt

Instytut Polski w Düsseldorfie

Do 15 stycznia w Instytucie Polskim w Düsseldorfie można oglądać wystawę przygotowaną przez Galerię Arsenał w Białymstoku pt. Wesołych Świąt po raz drugi. W ramach ekspozycji swoje prace prezentują Dorota Podlaska, Elżbieta Jabłońska, Mon(...)

NOWE ŻYCIE. WYSTAWA DLA NAJMŁODSZYCH

CSW Kronika, Bytom

kuratorka: Agata Tecl
organizacja: Agata Gomolińska-Senczenko i Martyna Tecl-Reibel

19 sierpnia - 23 sierpnia Wakacyjna Świetlica Sztuki:
Praktyki miejskie - warsztaty ruchowe w przestrzeni miejskiej dla młodzieży gimnazjalnej i(...)

Nowe życie

Warsztaty Kultury, Teatr w budowie, Lublin

Nowe życie

Relokacje, Bydgoszcz, Zławieś Wielka

Kolejna odsłona projektu RELOKACJE realizowanego przez Fundację Nowa Sztuka Wet Music dotyczy bliskich związków Torunia i Bydgoszczy.
Szukając możliwości rozwoju wzajemnych relacji tych dwóch sąsiadujących ze sobą miast, proponujemy spotkanie "W(...)

Substancja odżywcza

Zielony Jazdów, CSW Warszawa

W ostatni weekend Zielonego Jazdowa, na jego zakończenie, Elżbieta Jabłońska zaprosi publiczność na spacer poza obręb Zielonego Jazdowa. Do wyjścia w przestrzeń okalającą CSW Zamek Ujazdowski i zbudowania sieci relacji z instytucjami kultury sąsiaduj(...)

Mikroutopie codzienności

CSW Znaki Czasu, Toruń

Mikroutopie codzienności to świadome, kreatywne kształtowanie swego otoczenia, troska o własne miejsce, o wszystkich i wszystko, z czym mamy do czynienia, zabieganie o poprawę stosunków z innymi – ludźmi, zwierzętami oraz całym światem przyrody. (...)

Drzewko marzeń

Polin MHŻP – otwarcie, Warszawa

Podczas dni otwartych w Muzeum Historii Żydów Polskich (20-21 kwietnia 2013 roku), kiedy budynek muzeum po raz pierwszy otworzył się dla publiczności, zaprosiliśmy pierwszych zwiedzających do podzielenia się swoimi wizjami i oczekiwaniami związanymi (...)

Dzień jest za krótki – Zamaż mnie

Muzeum Współczesne Wrocław

Wystawa jest poświęcona autobiograficznym relacjom w najnowszej sztuce polskiej. Zaproszeni artyści opowiadają własne historie. Są to historie z życia wzięte, w których narracja zazwyczaj jest snuta w pierwszej osobie. Napięcie pomiędzy figurą autora(...)

Na zachęte do muzeum – Naruszenie

Muzeum Sztuki Łódź

Wystawa prezentuje kolekcję zebraną przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od momentu jego powstania w 2004 roku do dzisiaj. Towarzystwo tworzyło swoje zbiory tak, aby korespondowały one z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi i ją uzupełniały. Ef(...)

Sztuka Matek – Zamaż mnie

Galeria Farbiarnia, Bydgoszcz

Matka - malarka, pisarka, fotografka? Jak pogodzić pasję z macierzyństwem, nie rezygnować ze spełniania się i zawodowo, i twórczo? Najlepiej zapytać o to szesnastu utalentowanych autorek wystawy pt. „Sztuka Matek”. Prace z tego zbiorowego projektu z(...)

Pomocnik – Biografie Rzeczy

Polin MHŻP Warszawa

Przestrzeń 7: ukrywanie
Doświadczenie ukrywania się i ukrywania tożsamości było powszechne dla żydowskiej społeczności w Polsce wojennej i tuż powojennej. Mogło mieć wymiar dosłowny, fizyczny. Mogło być także ukrywaniem własnej żydowskiej tożsa(...)

Etnografia/animacja/sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego.

Muzeum Etnograficzne, Kraków

To "etnografia zaangażowana". Kolektyw Terenowy, grupa badaczy związanych z Uniwersytetem Warszawskim, do których dołączyli animatorzy i artyści, postanowiła badać zachodzące w dwóch mazowieckich wsiach zależności społeczne i style życia. Ale nie prz(...)

Wesołych Świąt

Instytut Polski, Dusseldorf Niemcy

Projekt przygotowany na wystawę Wesołych Świąt oparty jest na świątecznej tradycji obdarowywania bliskich prezentami. A także, zanikającym już zwyczaju, własnoręcznie przygotowanych podarków. Artystka przygotowała 400 obiektów, które będą upominkami (...)

Sztuka Matek

Galeria Rynek, MOK, Olsztyn,

Ta różnorodna wystawa nie opowiada żadnej konkretnej historii, ale artystki, które spotkały się w projekcie „Sztuka Matek" tworzą niezwykle sugestywny obraz artystki-matki. Charakterystyczna pętla między sztuką i życiem, gdzie każde dokonanie potrakt(...)

No Women No Art

Poznań

Wymiana bezgotówkowa, towar za towar, dzieło za dzieło. Uczestnicy wymiany bARTerowej  uzgadniają wartość towarów lub proponowanego dzieła i dążą do tego, by w procesie wymiany bilans był zerowy.
Wymiana jest jedną z wielu funkcjonujących obecni(...)

Matki Negocjatorki

galeria Manhattan, Łódź

Kiedy pada hasło „sztuka matek”, podnoszą się głosy sceptyków, którzy pytają, jakie znaczenie ma to, że artystka jest też matką? Okazuje się, że często ma to znaczenie kluczowe. Matki-artystki są przede wszystkim negocjatorkami, wciąż muszą bowiem ne(...)

Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm.

Muzeum Sztuki 2, Łódź

Wystawa Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm to rozległy pejzaż ― wielowątkowa panorama sztuki XX i XXI w. W jej ramach przedstawione są kluczowe zjawiska ostatniego stulecia w ich aktualnym znaczeniu. Opowieść o nich współtworzą korespon(...)

Sen jest drugim życiem

BWA, Galeria Miejska w Tarnowie

Tłem wystawy i wydarzeń z nią związanych są marzenie senne i podróżowanie koleją. Kolej/pociągi/perony/stacja kolejowa – sny o podróżach koleją, koszmary o spóźnianiu się na pociąg, gubieniu bagażu i podróżowaniu w niewłaściwym kierunku. Ale także: r(...)