processing...

Matki Negocjatorki

galeria Manhattan, Łódź

Kiedy pada hasło „sztuka matek”, podnoszą się głosy sceptyków, którzy pytają, jakie znaczenie ma to, że artystka jest też matką? Okazuje się, że często ma to znaczenie kluczowe. Matki-artystki są przede wszystkim negocjatorkami, wciąż muszą bowiem ne(...)

Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm.

Muzeum Sztuki 2, Łódź

Wystawa Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm to rozległy pejzaż ― wielowątkowa panorama sztuki XX i XXI w. W jej ramach przedstawione są kluczowe zjawiska ostatniego stulecia w ich aktualnym znaczeniu. Opowieść o nich współtworzą korespon(...)

Sen jest drugim życiem

BWA, Galeria Miejska w Tarnowie

Tłem wystawy i wydarzeń z nią związanych są marzenie senne i podróżowanie koleją. Kolej/pociągi/perony/stacja kolejowa – sny o podróżach koleją, koszmary o spóźnianiu się na pociąg, gubieniu bagażu i podróżowaniu w niewłaściwym kierunku. Ale także: r(...)

Care Crisis

Futura Gallery, Praga, Czechy

“Care Crisis” is an art exhibition which focuses on the crisis created by women’s integration in the labour realm. When entering the working world, women from developed countries need to hire someone to take care of the households they have left behi(...)

Niezbędnik lubelski, Próba rozmowy

Galeria Labirynt 2 Biuro Wystaw Artystycznych, Lublin, kurator Magdalena Ujma

Artystka chce przygotować niezbędnik – zestaw, który ma pomóc przetrwać w mieście. Pyta mieszkańców Lublina, jakie rzeczy są niezbędne podczas spaceru po mieście? Po co sięgamy do kieszeni szukając najbardziej potrzebnej rzeczy? Na odpowiedzi Elżbiet(...)

Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure)

Alternativa, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk

Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure) jest projektem mającym na celu ukazanie nietypowego spojrzenia na pracę, demaskującym to co jest nieuchwytne, ulotne, sytuujące się poza typowym przedstawieniem pracy i pracownika. Praca i Wypoczynek zagłębia się w(...)

Podróż na wschód

Galeria Miejska Arsenał, Białystok kurator: Monika Szewczyk, Anna Łazar

W związku z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej realizujemy w Galerii Arsenał w Białymstoku wystawę „Podróż na Wschód”. Polska obok Szwecji jest inicjatorem projektu Partnerstwa Wschodniego, zapraszamy zatem artystów z Armenii, Azerbejdżanu, Biało(...)

Sztuka Matek

Galeria BB, Kraków

Do niedawna artystki feministyczne pomijały temat macierzyństwa lub traktowały go marginalnie (pojawiał się on zazwyczaj w symbolicznej formie – matki jako ikony itp). Tymczasem macierzyństwo w kontekście tożsamości i głębokich przeżyć egzystencjalny(...)

Płeć - waga ciężka

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Płeć - waga ciężka, wystawa towarzysząca Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Zdrowie kobiet. Zdrowie mężczyzn. Konteksty kulturowe, społeczne i medyczne; Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (...)

Parkowanie, Substancja Odżywcza

Park Oliwski, Fundacja Akuku Sztuka

W tym roku odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja PARKOWANIA i myśląc o święcie, tworząc program, postanowiłam skupić się na zagadnieniach związanych z jedzeniem, sztuką kulinarną i wszelkimi jej formami i treściami jaki są obecne we współczesnej sz(...)

Wymiana Darów

Muzeum Współczesne, Wrocław

Czym artyści chcą się podzielić z publicznością? Co publiczność może podarować artystom? Wymiana darów była okazją, by podzielić się własną twórczością z wybraną osobą. Artyści przynieśli dary dla publiczności, publiczność dla artystów. W trakcie w(...)

Inwentaryzacja Pomorskiej

Fundacja Nowa Sztuka Wet Music, Bydgoszcz

Ulica Pomorska w Bydgoszczy skrywa wszystko to, czego nie powinno być przy głównej ulicy w mieście. Leży kilkadziesiąt metrów od głównej ulicy miasta – ul. Gdańskiej, która stanowi niejako wizytówkę tego miasta. Ulice te są blisko siebie i niemal rów(...)

PARTICOLARE Sztuka, która wznieca niepokój

Fundacja Signum, Palazzo Dona, Wenecja, Włochy

Wystawa zatytułowana "Particolare. Sztuka, która wznieca niepokój" dotyczy problemu złożonych relacji miedzy sztuką współczesną a polityką i stawia trudne pytanie o miejsce sztuki radykalnej w demokracjach współczesnych. Składa się ona z dwóch zasadn(...)

Obóz solidarność

Matadero, Madryt, Hiszpania

Przedmioty ze Stoczni Gdańskiej wybrane przez artystę Grzegorza Klamana i poddane modyfikacji ruszają w trasę, a ich banalność i zarazem legendarność wywożą stoczniowy mit daleko od miejsca powstania. Domki ze Stoczni Gdańskiej.
Przygotowana pr(...)

re.act.feminism

Centro Cultural Montehermoso, Vitoria-Gasteiz , Hiszpania

Będzie lepiej i coraz lepiej

Galeria Sztuki Współczesnej, Olsztyn, kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Wystawa zbudowana została wokół zdania - hasła Ryszarda Grzyba: Będzie lepiej i coraz lepiej, ma za zadanie wyzwolić w odbiorcy pozytywne emocje. W ogromnej części sięga do dzieł artystów tworzących w nurcie sztuki krytycznej. Tych twórców, kt(...)

Gender check / Sprawdzam płeć! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, kurator: Bojana Pejić

Wystawa Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej to pierwszy reprezentatywny przegląd sztuki wschodnioeuropejskiej poświęconej problematyce ról płciowych od lat 60. ubiegłego wieku. Dwie dekady po upadku muru berlińskiego kurat(...)