Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure)

Alternativa, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk

Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure) jest projektem mającym na celu ukazanie nietypowego spojrzenia na pracę, demaskującym to co jest nieuchwytne, ulotne, sytuujące się poza typowym przedstawieniem pracy i pracownika. Praca i Wypoczynek zagłębia się w(...)

Podróż na wschód

Galeria Miejska Arsenał, Białystok kurator: Monika Szewczyk, Anna Łazar

W związku z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej realizujemy w Galerii Arsenał w Białymstoku wystawę „Podróż na Wschód”. Polska obok Szwecji jest inicjatorem projektu Partnerstwa Wschodniego, zapraszamy zatem artystów z Armenii, Azerbejdżanu, Biało(...)

Short cut / Prolog, nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego

MCK Warszawa, Galeria Kordegarda, Warszawa

Sztuka Matek

Galeria BB, Kraków

Do niedawna artystki feministyczne pomijały temat macierzyństwa lub traktowały go marginalnie (pojawiał się on zazwyczaj w symbolicznej formie – matki jako ikony itp). Tymczasem macierzyństwo w kontekście tożsamości i głębokich przeżyć egzystencjalny(...)

Płeć - waga ciężka

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Płeć - waga ciężka, wystawa towarzysząca Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Zdrowie kobiet. Zdrowie mężczyzn. Konteksty kulturowe, społeczne i medyczne; Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (...)

Parkowanie, Substancja Odżywcza

Park Oliwski, Fundacja Akuku Sztuka

W tym roku odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja PARKOWANIA i myśląc o święcie, tworząc program, postanowiłam skupić się na zagadnieniach związanych z jedzeniem, sztuką kulinarną i wszelkimi jej formami i treściami jaki są obecne we współczesnej sz(...)

Wymiana Darów

Muzeum Współczesne, Wrocław

Czym artyści chcą się podzielić z publicznością? Co publiczność może podarować artystom? Wymiana darów była okazją, by podzielić się własną twórczością z wybraną osobą. Artyści przynieśli dary dla publiczności, publiczność dla artystów. W trakcie w(...)

Inwentaryzacja Pomorskiej

Fundacja Nowa Sztuka Wet Music, Bydgoszcz

Ulica Pomorska w Bydgoszczy skrywa wszystko to, czego nie powinno być przy głównej ulicy w mieście. Leży kilkadziesiąt metrów od głównej ulicy miasta – ul. Gdańskiej, która stanowi niejako wizytówkę tego miasta. Ulice te są blisko siebie i niemal rów(...)

BEYOND Re/PRODUCTION.

Mothering,Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Berlin, Niemcy

PARTICOLARE Sztuka, która wznieca niepokój

Fundacja Signum, Palazzo Dona, Wenecja, Włochy

Wystawa zatytułowana "Particolare. Sztuka, która wznieca niepokój" dotyczy problemu złożonych relacji miedzy sztuką współczesną a polityką i stawia trudne pytanie o miejsce sztuki radykalnej w demokracjach współczesnych. Składa się ona z dwóch zasadn(...)

Obóz solidarność

Matadero, Madryt, Hiszpania

Przedmioty ze Stoczni Gdańskiej wybrane przez artystę Grzegorza Klamana i poddane modyfikacji ruszają w trasę, a ich banalność i zarazem legendarność wywożą stoczniowy mit daleko od miejsca powstania. Domki ze Stoczni Gdańskiej.
Przygotowana pr(...)

Podróż na wschód

Art-Kyiv Contemporary, Mystetskyi Arsenał, Kijów, Ukraina

re.act.feminism

Centro Cultural Montehermoso, Vitoria-Gasteiz , Hiszpania

Gender check / Sprawdzam płeć! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, kurator: Bojana Pejić

Wystawa Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej to pierwszy reprezentatywny przegląd sztuki wschodnioeuropejskiej poświęconej problematyce ról płciowych od lat 60. ubiegłego wieku. Dwie dekady po upadku muru berlińskiego kurat(...)

Dom zredukowany, bezdomność.

Dom w sztuce współczesnej, 7 Triennale Sztuki Sacrum, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa

Wystawa jest artystyczną wypowiedzią o domu zredukowanym - do przedmiotu, do wspomnienia. Na wystawie znajdują się prace współczesnych artystów polskich różnych pokoleń: obrazy m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Bettiny Bereś, Stanisława Sobolewskiego, Gr(...)

Sztuka Matek

Apteka Sztuki, Warszawa

Fundacja MaMa i galeria Apteka Sztuki zapraszają w czwartek 15 lipca na wernisaż wystawy Sztuka Matek.

13 artystek - Anna Bedyńska, Patrycja Dołowy, Bo Dzierwa, Agata Endo Nowicka, Anna Grzelewska, Elżbieta Jabłońska, Klara Kopcińska, K(...)

Smakołyki

Miejska Galeria Sztuki Arsenał, Poznań, kurator: Zofia Starikiewicz

Wystawa zatytułowana „Smakołyki” odbędzie się w Galerii Miejskiej „Arsenał” i w otoczeniu galerii, w przestrzeni Starego Rynku w terminie od 1 do 31 października 2010.
Ekspozycja i towarzysząca jej publikacja „Smakołyki” to projekt, konfrontują(...)

Będzie lepiej i coraz lepiej

Galeria Sztuki Współczesnej, Olsztyn, kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Wystawa zbudowana została wokół zdania - hasła Ryszarda Grzyba: "Będzie lepiej i coraz lepiej", ma za zadanie wyzwolić w odbiorcy pozytywne emocje. W ogromnej części sięga do dzieł artystów tworzących w nurcie sztuki krytycznej. Tych twórców, którzy (...)

Czy twój umysł jest pełen dobroci?

Dom Pracy Twórczej, Wigry, kurator: Agnieszka Tarasiuk

Relacja między cywilizacją człowieka a ekosystemem naszej planety jest jednym z podstawowych zagadnień XXI wieku. Niezwykle ważne staje się pytanie o kulturowe źródła naszego stosunku do natury. Nawet na poziomie lokalnych konfliktów pomiędzy inwesto(...)

Outside in, inside out

Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko

OUTSIDE IN / INSIDE OUT jest kontynuacją dwóch wydarzeń: polsko-norweskiego pleneru artystycznego Natur – Kunst / Kunst – Natur z 1987 oraz przedsięwzięcia UT 21 z 2008 roku.

Nazwa sugeruje słowną grę towarzyszącą oczekiwaniu przemiany, pr(...)

Na paryskim bruku

Muzeum Narodowe w Poznaniu, oddział w Śmiełowie - aranżacja wystawy

Flower Power

Dom Pracy Twórczej, Wigry, kurator: Agnieszka Tarasiuk

Poczta kwiatowa.

Czuć wokół jesień. Inaczej wyglądają już nasze ogrody. Po letnim kwitnieniu, zbieramy nasiona naszych ulubionych odmian kwiatów. Dzielimy kłącza, przechowujemy, by wiosną następnego roku zasiać, zasadzić, pielęgnować i cie(...)

Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta

Muzeum Sztuki, Łódź, kurator: Jarosław Suchan

Przestrzenie wokół Sali Neoplastycznej zaczynają się stopniowo wypełniać realizacjami współczesnych twórców, odnajdujących w dziele Strzemińskiego momenty, z którymi wciąż warto się konfrontować. Rozwijającą się wokół Sali ekspozycję – „Kompozycję ot(...)

Spores

Kolekcja Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej, OXYGEN, Szczecin, organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Na wystawie SPORES prezentowanych jest ponad 60 dzieł: rzeźb, zdjęć, filmów DVD, obrazów malarskich i instalacji, które nigdy dotychczas nie były prezentowane w takiej ilości i konfiguracji. Wiele z nich zostanie pokazanych w Szczecinie po raz pierw(...)

Wybór, pokaz Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej

Górnośląskie Centrum Kultury, Galeria Sektor 1, Katowice

Hallo!

Biuro Wystaw Artystycznych, Bydgoszcz, kurator: Krzysztof Gruse

Jest to projekt, którego celem jest prezentacja twórców mieszkających w Bydgoszczy i z tym miastem związanych. Wystawa - akcja ma również zintegrować środowisko artystów bydgoskich. W projekcie udział wzięło prawie 200 osób.

Część główną (...)

Supermatka

Ambasada Amerykańska, Warszawa

Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku, Przemieszczenia

MS2, Łódź

Przemieszczenia w ramach ekspozycji kolekcji ponawiają pytanie o to, co najważniejsze w doświadczeniu, jakie sztuka XX i XXI wieku usiłowała wyrazić. Cztery obszary, w które zorganizowane zostało to doświadczenie : „ciało, trauma, proteza”, „konstruk(...)

ALTERNATIVA HOUSEWARMING / PARAPETÓWKA

Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk

20:00 - 22:00 Sekrety i Kłamstwa:
Podchody w Hali 90 B. Grupy z przewodnikiem,
Artyści: Angelika Fojtuch, Anna Molska, Elżbieta Jabłońska, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Dominika Skutnik, Mariusz Waras, Ślina, Anna Witkowska.(...)

Gender Check

MUMOK Wiedeń, Austria

Gender Check was the first comprehensive exhibition featuring art from Eastern Europe since the 1960s based on the theme of gender roles. 20 years after the fall of the Berlin Wall, the curator Bojana Pejić, along with a team of experts from 24 diffe(...)