processing...

Naruszenie

Krótkotrwałe ingerencje w zastaną przestrzeń, ukierunkowane na zmianę ich dotychczasowej funkcji. Miejscem dokonywania symbolicznych naruszeń było, między innymi muzeum, którego podstawową funkcją jest gromadzenie, katalogowanie i eksponowanie przedmiotów o wartości historycznej. Zbiory muzealne, w części udostępnione zwiedzającym, stanowią podstawę funkcjonowania tej instytucji. Muzeum jest więc przestrzenią nacechowaną w sposób szczególny i tym samym niesłychanie trudną dla działań współczesnych artystów.
To przepełnione atmosferą minionych wieków i zdarzeń terytorium, gdzie każdy przedmiot ma swoją wartość, stało się na chwilę rodzajem laboratorium zdarzeń. Próby odnalezienia pola dla własnych działań, w tym specyficznym kontekście często przeradzały się w odnajdywanie zupełnie nowych sensów zarówno dla prezentowanych eksponatów jak i dla aktualnych ingerencji. Jednak konfrontacja z przestrzenią muzealną zawsze była dla mnie niezwykle inspirująca.
Jednym z pierwszych dokonanych przeze mnie naruszeń była wystawa Oikos (2001 rok), w piwnicy bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Ta sugestywna przestrzeń składająca się z systemu korytarzy i kilku pomieszczeń nasunęła mi bardzo oczywiste skojarzenie z zalaną wodą piwnicą.

PREZENTOWANA NA WYSTAWACH

Naruszenie - Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej, warsztaty
Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Odessie, culture.pl
2015-05-19
40 lecie Muzeum im.A. Mickiewicza, wystawa z okazji Nocy Muzeów
Muzeum Narodowe w Poznaniu oddział w Śmiełowie
2015-05-16
Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej
Fine Arts College, Kiszyniów Mołdawia
2014
Na zachęte do muzeum – Naruszenie
Muzeum Sztuki Łódź
2013
Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku, Przemieszczenia
MS2, Łódź
2010
Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta
Muzeum Sztuki, Łódź, kurator: Jarosław Suchan
2010
Śniadanie w Muzeum
Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki w Łodzi, kurator: Grzegorz Musiał
2006
OIKOS
Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz
1995
Naruszenie
Naruszenie
Naruszenie
Naruszenie
Naruszenie
Naruszenie
Naruszenie
Naruszenie
Koszulki z nadrukiem, Odzież z nadrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulkach, Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Tuchola, Świecie, Grudziądz, Chełmno, Chojnice Koszulka z nadrukiem, Odzież z sitodrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulce Bydgoszcz, Koszulki Toruń, T-shirt Inowrocław, Podkoszulek Włocławek, Bluza Tuchola, Odzież robocza Świecie, Spodnie Grudziądz, Kurtki Chełmno, Nadruki na koszulkach Chojnice Zacznij pracować jako opiekunka w Niemczech. Praca w Niemczech dla każdego.