83 kelnerów i pomocnik

Karmiąc wielokrotnie publiczność, dążyłam do zdecydowanego przesunięcia istoty otwarcia ekspozycji w kierunku spotkania, a tym samym aktywnego uczestnictwa publiczności w wernisażowym wieczorze. Działania stołowe to rodzaj performatywnego przyzwolenia na towarzyszącą spotkaniu konsumpcję. Kiedy w roku 2005 na otwarciu wystawy w łódzkim Atlasie Sztuki pojawiło się tytułowych 83 kelnerów roznoszących wino, kolejny raz próbowałam przekierować uwagę odbiorców na konkretną sytuację, kiedy spotkanie się ludzi, oparte na dzieleniu wspólnej przestrzeni, krzyżowaniu się ich dróg przemieszczeń, odnawianiu kontaktów czy nawiązywaniu nowych, zyskuje rangę wydarzenia/dzieła samego w sobie.
To gra ze stereotypem wernisażu, przesunięcie punktu ważności właśnie na celebrację samego spotkania. "(...)istotą tych działań było wyeksponowanie podczas towarzyskiego spotkania tego, co zazwyczaj skrywane za kulisami, a co jednocześnie tego rodzaju mityngi czyni możliwymi: praca gotujących i podających do stołu kobiet, obsługujących gości kelnerów. W pierwszym cyklu akcji artystka podejmuje gości tak, jak zwykła to robić normalna gospodyni domowa, ale jednocześnie czyni to jako artystka, dla której w galerii zgromadzili się widzowie. Pani domu zajmuje centralne miejsce, to na niej koncentruje się uwaga wszystkich, ale tylko dlatego, że tym razem jest artystką Tylko tu można jednocześnie usługiwać i być celebrowaną.
83 kelnerów
83 kelnerów
83 kelnerów
83 kelnerów
83 kelnerów
PREZENTOWANA NA WYSTAWACH
83 kelnerów i pomocnik
(Galeria Atlas Sztuki, Łódź )
(2006)

Koszulki z nadrukiem, Odzież z nadrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulkach, Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Tuchola, Świecie, Grudziądz, Chełmno, Chojnice Koszulka z nadrukiem, Odzież z sitodrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulce Bydgoszcz, Koszulki Toruń, T-shirt Inowrocław, Podkoszulek Włocławek, Bluza Tuchola, Odzież robocza Świecie, Spodnie Grudziądz, Kurtki Chełmno, Nadruki na koszulkach Chojnice Naprawa urządzeń elektronicznych: tabletów, telefonów, smartfonów, laptopów. Wszystkich producentów: Lenovo, Sony, Samsung, LG Wynajem odzieży roboczej, serwis odzieży roboczej, rental odzieży, rental odzieży roboczej, wynajem i serwis odzieży, naprawa odzieży roboczej Zacznij pracować jako opiekunka w Niemczech. Praca w Niemczech dla każdego.