Spores

Kolekcja Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej, OXYGEN, Szczecin, organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Na wystawie SPORES prezentowanych jest ponad 60 dzieł: rzeźb, zdjęć, filmów DVD, obrazów malarskich i instalacji, które nigdy dotychczas nie były prezentowane w takiej ilości i konfiguracji. Wiele z nich zostanie pokazanych w Szczecinie po raz pierwszy.

Zgromadzone prace prezentują się nadzwyczajnie w chłodnej, surowej przestrzeni biurowca i wyjątkowo harmonizują z zastanymi elementami instalacji budowlanych. Wystawa została zorganizowana we współpracy Akademii Sztuki w Szczecinie, Zachęty Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Echo Investment.

Tytuł wystawy - SPORES - został zaczerpnięty z pracy Piotra Kurki która wzbogaciła Kolekcję w roku ubiegłym i dotąd nie była w Szczecinie pokazywana – podkreśla kurator wystawy Agata Zbylut - Jest to wieloelementowa rzeźba przedstawiająca dwie postaci nagich chłopców trzymających gablotę z modelem okrętu wojennego porośniętego trującymi grzybami. Na głowach chłopców widać kapelusze w kształcie grzybów. Praca porusza problem bliźniaczości reprezentującej wykluczenie ale także narodziny władzy w opozycji do mechanizmów naśladowczych powielających mit. Obok pracy Piotra Kurki na wystawie zobaczyć będzie można takie najważniejsze nazwiska dla polskiej sztuki współczesnej jak: Natalia LL, Zofia Kulik, Izabella Gustowska, Łódź Kaliska, Elżbieta Jabłońska, Katarzyna Górna i wiele innych.
Spores
Spores